با توجه به تغییرات در سبک زندگی افراد و تغییرات شدید در بازارها و شیوه های خرید و تأمین محصولات مورد نیاز افراد، روش های سنتی به تدریج از صحنه رقابت حذف خواهند شد. بازار اینترنتی، فروشگاه های فضای مجازی و خرید آنلاین با سرعت زیادی در حال گسترش است.

اما در خرید اینترنتی چند نقطه ابهام و مشکل وجود دارد که مشتری و مصرف کننده محصول را در شرایط عدم اطمینان از خرید خود قرار می دهد. مانند اطمینان به فروشنده، اطمینان از درگاه پرداخت، اطمینان از ارسال محصول مطابق با خواسته مشتری، و یکی از مهم ترین موارد (مخصوصا در مورد پوشاک) اطمینان از مناسب بودن سایز و اندازه محصول مورد نیاز است.

به همین جهت، تیم پشتیبانی فروشگاه اینترنتی لباس زیر مادیس با جمع آوری اطلاعات دقیق و آزمایش آنها، شما را در انتخاب هر چه دقیق تر سایز مناسب خود جهت انتخاب لباس زیر مورد نیازتان راهنمایی می کند. هدف ما جلب اعتماد و رضایت مشتری و گسترش فرهنگ خرید اینترنتی است. این حق مسلم مشتری است که سایز مناسب خود را انتخاب کرده و محصول دقیقا همانی باشد که دوست داشته و سفارش داده است.

در ادامه، راهنمای سایز های محصولات مختلف ذکر شده که می توانید سربرگ مربوطه را انتخاب نمایید.

نکته مهم تر !

دقت داشته باشید که جداول مربوط به سایزبندی های مختلف که در ادامه این صفحه آورده شده است، “سایزبندی استاندارد” می باشد. شما با استفاده از این جداول میتوانید سایز استاندارد بدن خود را پیدا کنید. در صفحه محصولات، در قسمت راهنمای سایز، اندازه های واقعی لباس ها نوشته شده که می تواند به انتخاب راحت تر شما کمک نماید.

به عنوان مثال با اندازه گیری ابعاد شورت مطابق شکل و مقایسه آن با عکس راهنمای سایز محصولات که در صفحه هر محصول درج شده است، میتوانید سایز مناسب خود را سفارش دهید.

نکته مهم !

به خاطر داشته باشید که بهترین منبع برای تطبیق سایز خود با محصول مورد نظرتان، “مقــایـسه” می باشد.مقایسه محصولی مشابه که قبلا استفاده کرده اید، می تواند بهترین سایزبندی را به شما بدهد. به عنوان مثال مقایسه اندازه های ابعاد شورتی که در حال حاضر استفاده می کنید با شورتی که قصد خرید آنرا دارید، بهترین و دقیق ترین سایز بندی را به شما می دهد. در راهنماهای زیر تنها می توانید سایز استاندارد خود را پیدا کنید.

البته دقت داشته باشید که لباسهایی که در حال حاضر استفاده میکنید، جا باز کرده اند، لذا در حد ۲ سانتیمتر باید این موضوع را در نظر داشته باشید.

جدول راهنمای سایزهای استاندارد پوشاک مردانه

جدول راهنمای سایزهای استاندارد پوشاک زنانه

الف) راهنمای سریع انتخاب سایز سو-تین

جهت انتخاب سریع سایز مناسب خود کافیست دو مرحله زیر را انجام دهید:

۱- اندازه گیری زیر سینه ها؛ جهت تعیین سایز سوتین

۲- اندازه گیری دور سینه ها؛ جهت تعیین سایز مناسب کاپ سوتین

حال جهت تعیین سایز دقیق و مناسب سوتین خود به جدول زیر مراجعه کنید:

ب) راهنمای کامل سایز سو-تین

سو-تین (واژه ای فرانسوی به معنی پشتیبان و حامی، معادل Support در زبان انگلیسی) میتواند بهترین دوست شما باشد و یا به بدترین دشمن شما تبدیل شود. یک سینه بند خوب، در صورتی که مناسبترین سایز را برای خود انتخاب کرده باشید، میتواند از ایجاد بسیاری از مشکلات در شما جلوگیری کند:

 1. جلوگیری از شل شدن و افتادگی سینه ها
 2. جلوگیری از ایجاد قوز و کمر درد
 3. جلوگیری از گرفتگی ماهیچه های گردن و دوش

نکته ی جالب این است که از هر ۱۰ خانم،  ۷ تا ۸ نفر سایز درست سینه بند مناسب خود را نمیدانند و برای همین از سوتین های نامناسب استفاده میکنند که باعث آسیب رسانی در گذر زمان خواهد شد.

تیم پشتیبانی فروشگاه لباس زیر مادیس در یک روش ساده شما را در انتخاب سایز مناسب لباس زیر مورد نیازتان راهنمایی می نماید.

شاید باور نکنید اما بیش از ۸۰ درصد از خانم ها سوتینی با سایز اشتباه را انتخاب می کنند! اکثر خانم ها سوتینی را می پوشند که در قسمت پشت بزرگ بوده یا در قسمت جلو (کاپ) کوچک است.

ابتدا و قبل از شروع هرچیز بهتر است که با قسمت های مختلف یک سوتین آشنا شوید.

همانگونه که در تصویر فوق مشاهده می کنید یک سوتین از ۴ بخش تشکیل شده است.

 • کاپ که پستان در آن قرار می گیرد.
 • بند شانه ای که معمولا قابلیت تنظیم ارتفاع را دارد.
 • بند پشتی
 • غزن که وظیفه بستن بند پشتی را دارد. معمولا مادگی غزن در ۳ ردیف دوخته می شود تا بتوان طول بند پشتی را تنظیم کرد.

نکته ای که در سایز بندی سوتین بسیار مهم است و بسیاری از خانم ها در هنگام خرید سوتین به آن توجه نمی کنند، سایز کاپ سوتین می باشد. معمولا خانم ها در هنگام خرید سوتین تنها به عدد سایز سینه اشاره می کنند و اطلاعی در مورد سایز کاپ سوتین ندارند. به همین دلیل بعضی وقت ها شما سوتینی با سایز ۸۰ خریداری می کنید که سایز کاپ آن برای شما بزرگ است و پستان شما به طور کامل آن را پر نمی کند و گاهی سوتینی با سایز ۸۵ برای سینه شما کوچک است و پستان از کاپ سوتین بیرون می زند.

سایزبندی سوتین از دو بخش تشکیل می شود:

 • سایز سینه که بیانگر سایز دوره سینه می باشد. این سایز در سیستم انگلیسی و آمریکایی از ۲۸ شروع شده و در مضارب ۲ تا ۶۰ ادامه می یابد (۲۸, ۳۰, ۳۲, ۳۴, ۳۶, …, ۵۸, ۶۰) و در سیستم اتحادیه اروپا که بیشتر در ایران متداول است از ۶۰ شروع شده و در مضارب ۵ تا ۱۴۰ ادامه می یابد (۶۰, ۶۵, ۷۰, ۷۵, ۸۰, ۸۵, …, ۱۳۵, ۱۴۰).
 • سایز کاپ که بیانگر سایز و حجم پستان می باشد. این سایز معمولا با حروف آلفابت انگلیسی (… ,‎(AA, A, B, C, D, DD شروع می شود. کوچکترین سایز AA بوده و حروف بعدی به ترتیب افزایش سایز کاپ را بیان می کنند.
وسایل مورد نیاز

برای اندازه گیری به یک متر خیاطی نیازمندید. توجه کنید متر خیاطی دو سمت دارد که در یک سمت آن اعداد به واحد سانتی متر نوشته شده است و در سمت دیگر اعداد به واحد اینچ درج شده اند. هر اینچ تقریبا معادل ‎۲/۵ سانتی متر است. برای بدست آوردن سایز سوتین باید از سمت اینچ استفاده کرد. در صورتی که متر شما به سانتی متر است از جدول تبدیل سایز در پایین همین صفحه استفاده کنید.

روش ها و استانداردهای سایزبندی سوتین

سیستم های سایزبندی سوتین بسیار متنوع هستند. هم اکنون سایزبندی سوتین به روش های انگلیسی، آمریکایی، فرانسوی، ایتالیایی، ژاپنی و … انجام می گیرد.
اما چون اکثر لباس های زیر موجود در بازار ایران با سیستم انگلیسی و آمریکایی سایزبندی شده اند، ما در این مقاله نحوه محاسبه سایز سوتین در این سیستم ها را آموزش می دهیم.
برای محاسبه سایز سوتین در سیستم انگلیسی و آمریکایی دو روش وجود دارد. روش جدید و روش قدیمی. البته باید توجه داشته باشید که اعداد به دست آمده در این دو روش کاملا با هم متفاوت هستند. هم اکنون اکثر تولید کنندگان لباس زیر در دنیا از روش جدید سایز بندی استفاده می کنند.

نحوه تعیین سایز سوتین به روش جدید

اندازه گیری سایز سینه متر نواری را دور سینه قرار دهید به طوری که دقیقا زیر بافت پستان قرار گیرد. متر باید کاملا به صورت افقی نسبت به زمین باشد. دقت کنید که در پشت کمر، متر شل یا افتاده نباشد. همچنین دست ها باید تا آنجا که ممکن است در پایین قرار گرفته باشند.

عدد متر را بخوانید (همانطور که در بالا گفته شد عدد باید به واحد اینچ باشد). اگر عدد فرد بود، ممکن است هم سوتین سایز قبل از آن و هم سوتین سایز بعد از آن اندازه شما باشد. مثلا اگر عدد ۳۱ بود سایز سوتین شما هم می تواند ۳۰ باشد و هم ۳۲٫ اگر عدد زوج بود سایز اصلی سوتین شما همان عدد است.

اندازه گیری سایز کاپ خم شوید طوری که کمر شما به موازات زمین قرار گیرد. دلیل این امر اینست که کل بافت پستان باید مورد اندازه گیری قرار گیرد نه فقط قسمتی از پستان که در حالت ایستاده از بدن بیرون می افتد.

دور سینه را از قسمتی که بیشترین بخش پستان در آن قرار دارد اندازه بگیرید. متر را خیلی تنگ نکنید. فقط به اندازه ای تنگ شود که متر تکان نخورد. متر نباید به بافت پستان فشار بیاورد و باعث تو رفتگی آن شود. متر باید کاملا صاف باشد. درغیر اینصورت سایز اشتباه خواهد شد. بهتر است که در مقابل آینه این کار را انجام دهید یا از شخصی کمک بگیرید. توجه کنید که اندازه گیری باید بدون پوشیدن سوتین انجام بگیرد.

عدد متر را بخوانید (همانطور که در بالا گفته شد عدد باید به واحد اینچ باشد). این عدد را از عدد سایز سینه که در مرحله قبل بدست آوردید کم کنید. با توجه به جدول زیر سایز کاپ سوتین شما بدست می آید.

تفاوت دو عدد سایز کاپ در سیستم آمریکایی سایز کاپ در سیستم انگلیسی
کمتر از ۱ اینچ AA AA
۱ اینچ A A
۲ اینچ B B
۳ اینچ C C
۴ اینچ D D
۵ اینچ DD DD
۶ اینچ DDD E
۷ اینچ DDDD/F F
۸ اینچ G/H FF
۹ اینچ I/J G
۱۰ اینچ J GG

مثلا اگر سایز سینه شما (مرحله ۱) ۳۲ اینچ و سایز کاپ (مرحله ۲) ۳۵ اینچ باشد، اختلاف این دو عدد ۳ اینچ می شود. بنابراین مطابق جدول بالا سایز سوتین شما ۳۲C می باشد.

توجه کنید که اکثر تولید کنندگان بین المللی از سیستم سایزبندی انگلیسی استفاده می کنند.

نحوه تعیین سایز سوتین به روش قدیمی

توجه کنید که هم اکنون اکثر تولید کنندگان لباس زیر این روش را پشتیبانی نمی کنند و سایزبندی سوتین بر اساس روش جدید انجام می شود. این روش بیشتر در سالهای ۱۹۳۰ مرسوم بوده و از دهه ۱۹۵۰ به بعد روش سایز بندی جدید مرسوم شده است. این روش صرفا جهت آگاهی ذکر شده است.

اندازه گیری سایز سینه متر نواری را دور سینه قرار دهید به طوری که دقیقا زیر بافت پستان قرار گیرد. متر باید کاملا به صورت افقی نسبت به زمین باشد. دقت کنید که در پشت کمر، متر شل یا افتاده نباشد. همچنین دست ها باید تا آنجا که ممکن است در پایین قرار گرفته باشند.

 • عدد متر را بخوانید (همانطور که در بالا گفته شد عدد باید به واحد اینچ باشد).
 • اگر عدد زوج بود ۴ واحد به آن اضافه کنید.
 • اگر عدد فرد بود ۵ واحد به آن اضافه کنید.

اندازه گیری سایز کاپ در حالت ایستاده از قسمتی که بیشترین بخش پستان قرار دارد دور سینه را اندازه بگیرید. دقت کنید که متر باید کاملا افقی باشد و در قسمت کمر شل یا حالت افتادگی نداشته باشد.

عدد متر را بخوانید (همانطور که در بالا گفته شد عدد باید به واحد اینچ باشد). این عدد را از عدد سایز سینه که در مرحله قبل بدست آوردید کم کنید. با توجه به جدول زیر سایز کاپ سوتین شما بدست می آید.

تفاوت دو عدد سایز کاپ در سیستم آمریکایی سایز کاپ در سیستم انگلیسی
کمتر از ۱ اینچ AA AA
۱ اینچ A A
۲ اینچ B B
۳ اینچ C C
۴ اینچ D D
۵ اینچ DD DD
۶ اینچ DDD E
۷ اینچ DDDD/F F
۸ اینچ G/H FF
۹ اینچ I/J G
۱۰ اینچ J GG

مثلا اگر سایز سینه شما (مرجله ۱) ۳۲ اینچ و سایز کاپ (مرحله ۲) ۳۸ اینچ باشد، سایز سوتین به روش زیر محاسبه می شود:

سایز سینه ۳۶ = ۴ + ۳۲

اختلاف دو عدد برابر است با ۲ بنابراین سایز کاپ B می شود و سایز سوتین ۳۶B.

جدول راهنمای تبدیل سایز

به کمک جدول زیر می توانید سایزهای متداول در ایران را به هم تبدیل کنید. همچنین چنانچه از واحد سانتی متر برای اندازه گیری استفاده می کنید به کمک جدول زیر می توانید سایز استاندارد خود را بیابید.

اندازه دور سینه
(زیر پستان)
به سانتی متر
اندازه دور سینه
(زیر پستان)
به اینچ
سایز در سیستم استاندارد
اتحادیه اروپا
(متداول در ایران)
سایز در سیستم
انگلیسی و آمریکایی
(متداول در ایران)
‎۶۸-۷۴ ۲۸ ۶۰ ۲۸
‎۷۴–۷۹ ۳۰ ۶۵ ۳۰
‎۷۹–۸۴ ۳۲ ۷۰ ۳۲
‎۸۴-۸۹ ۳۴ ۷۵ ۳۴
‎۸۹–۹۴ ۳۶ ۸۰ ۳۶
‎۹۴–۹۹ ۳۸ ۸۵ ۳۸
‎۹۹–۱۰۴ ۴۰ ۹۰ ۴۰
‎۱۰۴–۱۰۹ ۴۲ ۹۵ ۴۲
‎۱۰۹–۱۱۴ ۴۴ ۱۰۰ ۴۴
‎۱۱۴–۱۱۹ ۴۶ ۱۰۵ ۴۶
‎۱۱۹–۱۲۴ ۴۸ ۱۱۰ ۴۸
‎۱۲۴–۱۳۰ ۵۰ ۱۱۵ ۵۰
‎۱۳۰–۱۳۵ ۵۲ ۱۲۰ ۵۲
‎۱۳۵–۱۴۰ ۵۴ ۱۲۵ ۵۴
‎۱۴۰–۱۴۵ ۵۶ ۱۳۰ ۵۶
‎۱۴۵–۱۵۰ ۵۸ ۱۳۵ ۵۸
‎۱۵۰+ ۶۰ ۱۴۰ ۶۰

لطفا ابتدا اندازه دور کمر، دور باسن و دور ران خود را اندازه گیری نمایید. سپس با مراجعه به جدول زیر، سایز مناسب خود را انتخاب نمایید:

هر گونه سؤال و یا ابهامی در مورد راهنمای سایز محصولات فروشگاه مادیس دارید، با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت پیگیری نماییم.

اگر میخواهید به طور مستقیم با نمایندگان فروشگاه از طریق تلگرام در ارتباط باشید اینجـــا و در غیر اینصورت پیغام خود را در فرم زیر ارسال فرمایید: